Vishay/Dale D55342E07B470GMTP
D55342E07B470GMTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B470GMTP
Brief Description
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B470GMTP.pdf
Availability of D55342E07B470GMTP
QUANTITY
D55342E07B470GMTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B470GMTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B470GMTP
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B470GMTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B470GMTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B470GMTP Details Description
Related parts for D55342E07B470GMTP
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO277A Original In stock datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf