Vishay/Dale D55342E07B470GMTP
D55342E07B470GMTP picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B470GMTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B470GMTP.pdf
Availability of D55342E07B470GMTP
QUANTITY
D55342E07B470GMTP Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B470GMTP
Internal Part NumberEIS-D55342E07B470GMTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B470GMTP
Related LinksD55342E0, D55342E07B470GMTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B470GMTP Details Description
Related parts for D55342E07B470GMTP
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 600V 2310A K-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
LENS LOW PROFILE GREEN SNAP-IN datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR REAR FEED datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf