Vishay/Dale D55342E07B530ARWS
D55342E07B530ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B530ARWS
Brief Description
RES SMD 530 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B530ARWS.pdf
Availability of D55342E07B530ARWS
QUANTITY
D55342E07B530ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B530ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B530ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B530ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B530ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B530ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B530ARWS
CLIP RETAIN FOR .062"BOARD PLAST datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RECEP M 260POS SLDR ST datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf