Vishay/Dale D55342E07B549DRWS
D55342E07B549DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B549DRWS
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B549DRWS.pdf
Availability of D55342E07B549DRWS
QUANTITY
D55342E07B549DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B549DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B549DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B549DRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B549DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B549DRWS Details Description
Related parts for D55342E07B549DRWS
BACKSHELL DB37 BLK PLASTIC 3WAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MIL-F-15160/02 1/4 X 11/4 FUSE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf