Vishay/Dale D55342E07B590BRWS
D55342E07B590BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B590BRWS
Brief Description
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B590BRWS.pdf
Availability of D55342E07B590BRWS
QUANTITY
D55342E07B590BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B590BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B590BRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B590BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B590BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B590BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B590BRWS
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 480MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.8PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SC-SMT3.81/02/180LF 3.2 GN BX datasheet.pdf
IC MCU ARM 64K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf