Vishay/Dale D55342E07B5E11RWS
D55342E07B5E11RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B5E11RWS
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B5E11RWS.pdf
Availability of D55342E07B5E11RWS
QUANTITY
D55342E07B5E11RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B5E11RWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B5E11RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B5E11RWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B5E11RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B5E11RWS Details Description
Related parts for D55342E07B5E11RWS
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W SMB datasheet.pdf
MODULE DDR2 512MB 244-MDIMM VLP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 125VDC datasheet.pdf