Vishay/Dale D55342E07B700ARWS
D55342E07B700ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B700ARWS
Brief Description
RES SMD 700 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B700ARWS.pdf
Availability of D55342E07B700ARWS
QUANTITY
D55342E07B700ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B700ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B700ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)700
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B700ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B700ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B700ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B700ARWS
RES SMD 120 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RING KRIMPTITE H/D (B-128-08HD) datasheet.pdf
RES 63.66K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 15A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
26 POS FLX DLTA RIB CBL ASSY 300 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TRANSFORMER 500UH SMD datasheet.pdf