Vishay/Dale D55342E07B7E32RWS
D55342E07B7E32RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B7E32RWS
Brief Description
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B7E32RWS.pdf
Availability of D55342E07B7E32RWS
QUANTITY
D55342E07B7E32RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B7E32RWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B7E32RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B7E32RWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B7E32RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B7E32RWS Details Description
Related parts for D55342E07B7E32RWS
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf