Vishay/Dale D55342E07B84E5RWS
D55342E07B84E5RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B84E5RWS
Brief Description
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B84E5RWS.pdf
Availability of D55342E07B84E5RWS
QUANTITY
D55342E07B84E5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B84E5RWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B84E5RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B84E5RWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B84E5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B84E5RWS Details Description
Related parts for D55342E07B84E5RWS
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 55A datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 25POS GOLD PCB datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 3.00A RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 90.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf