Vishay/Dale D55342E07B942BRTI
D55342E07B942BRTI picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B942BRTI
Brief Description
RES SMD 942K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B942BRTI.pdf
Availability of D55342E07B942BRTI
QUANTITY
D55342E07B942BRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B942BRTI
Internal Part NumberEIS-D55342E07B942BRTI
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)942k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B942BRTI
Related LinksD55342E0, D55342E07B942BRTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B942BRTI Details Description
Related parts for D55342E07B942BRTI
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SET SCREW SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 0.3W 0102 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-09V datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 17.71"L X 13.78"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf