Vishay/Dale D55342E07B953APT1
D55342E07B953APT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B953APT1
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B953APT1.pdf
Availability of D55342E07B953APT1
QUANTITY
D55342E07B953APT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B953APT1
Internal Part NumberEIS-D55342E07B953APT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B953APT1
Related LinksD55342E0, D55342E07B953APT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B953APT1 Details Description
Related parts for D55342E07B953APT1
IDC CABLE - MSR24A/MC24M/MSR24A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
POT 20K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf