Vishay/Dale D55342E07B976ARWS
D55342E07B976ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B976ARWS
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B976ARWS.pdf
Availability of D55342E07B976ARWS
QUANTITY
D55342E07B976ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B976ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B976ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B976ARWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B976ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B976ARWS Details Description
Related parts for D55342E07B976ARWS
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.5X1.43" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV3 PG16 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 19POS SILVR SLDR datasheet.pdf