Vishay/Dale D55342H07B11E0RT5
D55342H07B11E0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B11E0RT5
Brief Description
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B11E0RT5.pdf
Availability of D55342H07B11E0RT5
QUANTITY
D55342H07B11E0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B11E0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B11E0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B11E0RT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B11E0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B11E0RT5 Details Description
Related parts for D55342H07B11E0RT5
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE FOIL H-DUTY 1" X 5YD ALUM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ20 PG21 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf