Vishay/Dale D55342H07B150DRT5
D55342H07B150DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B150DRT5
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B150DRT5.pdf
Availability of D55342H07B150DRT5
QUANTITY
D55342H07B150DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B150DRT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B150DRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B150DRT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B150DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B150DRT5 Details Description
Related parts for D55342H07B150DRT5
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SRT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 16BIT USB 32TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DSUB MA STR SOLDER CONT 30A PWR datasheet.pdf
SGE1510-2-0310A-3000C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V CH 1206 datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 P BY PLUG LC datasheet.pdf
10000UF 100V 50X105MM 85C 10000H datasheet.pdf