Vishay/Dale D55342H07B150ERT5
D55342H07B150ERT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B150ERT5
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B150ERT5.pdf
Availability of D55342H07B150ERT5
QUANTITY
D55342H07B150ERT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B150ERT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B150ERT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B150ERT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B150ERT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B150ERT5 Details Description
Related parts for D55342H07B150ERT5
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC DIG SIG PROCESSOR 144-LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
XFRMR T1/E1/CEPT/ESDN-PRI 1:2.4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT F datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V CH 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf