Vishay/Dale D55342H07B18E0RWS
D55342H07B18E0RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B18E0RWS
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B18E0RWS.pdf
Availability of D55342H07B18E0RWS
QUANTITY
D55342H07B18E0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B18E0RWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B18E0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B18E0RWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B18E0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B18E0RWS Details Description
Related parts for D55342H07B18E0RWS
IC PLD 8MC 15NS 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 600KHZ 28-VQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A DPAK datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GREEN CA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf