Vishay/Dale D55342H07B1E50MWS
D55342H07B1E50MWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B1E50MWS
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B1E50MWS.pdf
Availability of D55342H07B1E50MWS
QUANTITY
D55342H07B1E50MWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B1E50MWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B1E50MWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B1E50MWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B1E50MWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B1E50MWS Details Description
Related parts for D55342H07B1E50MWS
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM FL FORK VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT HEX KRG datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-SOIC datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR LP 10TDFN datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
IC AMPLIFIER STEREO 20-WCSP datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
IC DISPLAY DVR 20CH 80V 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf