Vishay/Dale D55342H07B1E80RWS
D55342H07B1E80RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B1E80RWS
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B1E80RWS.pdf
Availability of D55342H07B1E80RWS
QUANTITY
D55342H07B1E80RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B1E80RWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B1E80RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B1E80RWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B1E80RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B1E80RWS Details Description
Related parts for D55342H07B1E80RWS
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf