Vishay/Dale D55342H07B220DPBS
D55342H07B220DPBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B220DPBS
Brief Description
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B220DPBS.pdf
Availability of D55342H07B220DPBS
QUANTITY
D55342H07B220DPBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B220DPBS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B220DPBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B220DPBS
Related LinksD55342H0, D55342H07B220DPBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B220DPBS Details Description
Related parts for D55342H07B220DPBS
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER ANALOG 6N 5V GR datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
OSC XO 148.4375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf