Vishay/Dale D55342H07B270BRWS
D55342H07B270BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B270BRWS
Brief Description
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B270BRWS.pdf
Availability of D55342H07B270BRWS
QUANTITY
D55342H07B270BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B270BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B270BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B270BRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B270BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B270BRWS Details Description
Related parts for D55342H07B270BRWS
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 9.02MM datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 2POS 5MM datasheet.pdf
LIGHT TO VOLTAGE AMBIENT SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf