Vishay/Dale D55342H07B274EPWS
D55342H07B274EPWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B274EPWS
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B274EPWS.pdf
Availability of D55342H07B274EPWS
QUANTITY
D55342H07B274EPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B274EPWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B274EPWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B274EPWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B274EPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B274EPWS Details Description
Related parts for D55342H07B274EPWS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220 datasheet.pdf
ICL 3.9 OHM 15% 3.3A 13MM datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf