Vishay/Dale D55342H07B300JMWS
D55342H07B300JMWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B300JMWS
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B300JMWS.pdf
Availability of D55342H07B300JMWS
QUANTITY
D55342H07B300JMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B300JMWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B300JMWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B300JMWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B300JMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B300JMWS Details Description
Related parts for D55342H07B300JMWS
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS GOLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 4STAGE SHIFT REG 16-SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE SUPPORT FOR ES100X/P datasheet.pdf
IC FLUORESCENT LAMP DRIVR 18DIP datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf