Vishay/Dale D55342H07B470BRT5
D55342H07B470BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B470BRT5
Brief Description
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B470BRT5.pdf
Availability of D55342H07B470BRT5
QUANTITY
D55342H07B470BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B470BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B470BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B470BRT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B470BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B470BRT5 Details Description
Related parts for D55342H07B470BRT5
MOSFET N-CH 100V 250A ISOPLUS227 datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC DUP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM DL TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
IC FPGA 369 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf