Vishay/Dale D55342H07B499BPWS
D55342H07B499BPWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B499BPWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B499BPWS.pdf
Availability of D55342H07B499BPWS
QUANTITY
D55342H07B499BPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B499BPWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B499BPWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B499BPWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B499BPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B499BPWS Details Description
Related parts for D55342H07B499BPWS
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 4A TO220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 800VDC RAD datasheet.pdf
SIDAC 220-250V 1A DO15 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 110MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 4.84"X0.54" datasheet.pdf
ELECTRICAL BOX 1-HUB TOUCHSTART datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf