Vishay/Dale D55342H07B499ERT1
D55342H07B499ERT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B499ERT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B499ERT1.pdf
Availability of D55342H07B499ERT1
QUANTITY
D55342H07B499ERT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B499ERT1
Internal Part NumberEIS-D55342H07B499ERT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B499ERT1
Related LinksD55342H0, D55342H07B499ERT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B499ERT1 Details Description
Related parts for D55342H07B499ERT1
IC CTRLR HOTSWAP NEG VOLT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7S 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
RES 36.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH DUAL SPDT 10QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf