Vishay/Dale D55342H07B560GRWS
D55342H07B560GRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B560GRWS
Brief Description
RES SMD 560 OHM 2% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B560GRWS.pdf
Availability of D55342H07B560GRWS
QUANTITY
D55342H07B560GRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B560GRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B560GRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B560GRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B560GRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B560GRWS Details Description
Related parts for D55342H07B560GRWS
RES SMD 200 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf