Vishay/Dale D55342H07B562DRWS
D55342H07B562DRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B562DRWS
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B562DRWS.pdf
Availability of D55342H07B562DRWS
QUANTITY
D55342H07B562DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B562DRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B562DRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B562DRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B562DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B562DRWS Details Description
Related parts for D55342H07B562DRWS
LED BLUE-GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC PWR OVER ETHRNET 100V 16TSSOP datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 20.86" X 16.92" datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 533MHZ 78BGA datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LED LETERAS WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf