Vishay/Dale D55342H07B698ERWS
D55342H07B698ERWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B698ERWS
Brief Description
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B698ERWS.pdf
Availability of D55342H07B698ERWS
QUANTITY
D55342H07B698ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B698ERWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B698ERWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B698ERWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B698ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B698ERWS Details Description
Related parts for D55342H07B698ERWS
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 1A TPL datasheet.pdf
PC612 MESSERLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf