Vishay/Dale D55342H07B75J0RT1
D55342H07B75J0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B75J0RT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B75J0RT1.pdf
Availability of D55342H07B75J0RT1
QUANTITY
D55342H07B75J0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B75J0RT1
Internal Part NumberEIS-D55342H07B75J0RT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B75J0RT1
Related LinksD55342H0, D55342H07B75J0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B75J0RT1 Details Description
Related parts for D55342H07B75J0RT1
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUS ANALYZER CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 255 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf