Vishay/Dale D55342H07B75J0RT5
D55342H07B75J0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B75J0RT5
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B75J0RT5.pdf
Availability of D55342H07B75J0RT5
QUANTITY
D55342H07B75J0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B75J0RT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B75J0RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B75J0RT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B75J0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B75J0RT5 Details Description
Related parts for D55342H07B75J0RT5
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
UM10-3636 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf