Vishay/Dale D55342H07B7E32RBS
D55342H07B7E32RBS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B7E32RBS
Brief Description
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B7E32RBS.pdf
Availability of D55342H07B7E32RBS
QUANTITY
D55342H07B7E32RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B7E32RBS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B7E32RBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B7E32RBS
Related LinksD55342H0, D55342H07B7E32RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B7E32RBS Details Description
Related parts for D55342H07B7E32RBS
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TIMER REPEAT 5S 220VAC DIN MOUNT datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 4POS datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL DAQ ON A STICK datasheet.pdf
INSULATED PLUG BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf