Vishay/Dale D55342H07B7E50RT5
D55342H07B7E50RT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B7E50RT5
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B7E50RT5.pdf
Availability of D55342H07B7E50RT5
QUANTITY
D55342H07B7E50RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B7E50RT5
Internal Part NumberEIS-D55342H07B7E50RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B7E50RT5
Related LinksD55342H0, D55342H07B7E50RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B7E50RT5 Details Description
Related parts for D55342H07B7E50RT5
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE/SUPP PRO SGL SEAT LIC datasheet.pdf
IC DELAY BUFFER QUADRACLK 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
Thermal Pad TCF 4000 PXF 0.32" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf