Vishay/Dale D55342K07B100DCBSV
D55342K07B100DCBSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B100DCBSV
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B100DCBSV.pdf
Availability of D55342K07B100DCBSV
QUANTITY
D55342K07B100DCBSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B100DCBSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B100DCBSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B100DCBSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B100DCBSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B100DCBSV Details Description
Related parts for D55342K07B100DCBSV
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 100V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2924 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-85V 900MA datasheet.pdf
TVS DIODE 18.2VWM 33.3VC SQMELF datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
HDM datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
INDUCTOR 18.0A 15.0UH SMT datasheet.pdf