Vishay/Dale D55342K07B100ERS3
D55342K07B100ERS3 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B100ERS3
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B100ERS3.pdf
Availability of D55342K07B100ERS3
QUANTITY
D55342K07B100ERS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B100ERS3
Internal Part NumberEIS-D55342K07B100ERS3
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMilitary
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.125" L x 0.063" W (3.18mm x 1.60mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B100ERS3
Related LinksD55342K0, D55342K07B100ERS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B100ERS3 Details Description
Related parts for D55342K07B100ERS3
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC DSP CTRLR 24B W/CODEC 289BGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI 24TQFN datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf