Vishay/Dale D55342K07B13B0RWS
D55342K07B13B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B13B0RWS
Brief Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B13B0RWS.pdf
Availability of D55342K07B13B0RWS
QUANTITY
D55342K07B13B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B13B0RWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B13B0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B13B0RWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B13B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B13B0RWS Details Description
Related parts for D55342K07B13B0RWS
CONV DC/DC 7A 0.9-2.5V OUT VERT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 320A TO-247 datasheet.pdf
POT 50 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf