Vishay/Dale D55342K07B15E0RT5V
D55342K07B15E0RT5V picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B15E0RT5V
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B15E0RT5V.pdf
Availability of D55342K07B15E0RT5V
QUANTITY
D55342K07B15E0RT5V Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B15E0RT5V
Internal Part NumberEIS-D55342K07B15E0RT5V
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B15E0RT5V
Related LinksD55342K07, D55342K07B15E0RT5V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B15E0RT5V Details Description
Related parts for D55342K07B15E0RT5V
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BLOCK TERM PCB 5.0MM 10POS datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TOP3 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS VALVE PLUG-WIRE 10M datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 1.4A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf