Vishay/Dale D55342K07B162ERBSV
D55342K07B162ERBSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B162ERBSV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B162ERBSV.pdf
Availability of D55342K07B162ERBSV
QUANTITY
D55342K07B162ERBSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B162ERBSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B162ERBSV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B162ERBSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B162ERBSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B162ERBSV Details Description
Related parts for D55342K07B162ERBSV
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO277A datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS VERT .100 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN 160POS SHROUD PRESS-IN datasheet.pdf
BEARING BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 41VWM 73.5VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf