Vishay/Dale D55342K07B187AMWS
D55342K07B187AMWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B187AMWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B187AMWS.pdf
Availability of D55342K07B187AMWS
QUANTITY
D55342K07B187AMWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B187AMWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B187AMWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)187
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B187AMWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B187AMWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B187AMWS Details Description
Related parts for D55342K07B187AMWS
RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PLASTEK SHEET, 4 MM X 24'' X 36' datasheet.pdf
SACC-CI-M12FS-4CON-SH TOR 32 datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf