Vishay/Dale D55342K07B193ARWS
D55342K07B193ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B193ARWS
Brief Description
RES SMD 193 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B193ARWS.pdf
Availability of D55342K07B193ARWS
QUANTITY
D55342K07B193ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B193ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B193ARWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)193
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B193ARWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B193ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B193ARWS Details Description
Related parts for D55342K07B193ARWS
IC ETHERNET SWITCH 16X8 48TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 82POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 13/16" 9.84" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W SNGL 5V OUT SIP8 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 10A 11.8 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf