Vishay/Dale D55342K07B215ARWS
D55342K07B215ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B215ARWS
Brief Description
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B215ARWS.pdf
Availability of D55342K07B215ARWS
QUANTITY
D55342K07B215ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B215ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B215ARWS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B215ARWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B215ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B215ARWS Details Description
Related parts for D55342K07B215ARWS
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 12AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN CABLE datasheet.pdf
RES 475 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf