Vishay/Dale D55342K07B243ART1
D55342K07B243ART1 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B243ART1
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B243ART1.pdf
Availability of D55342K07B243ART1
QUANTITY
D55342K07B243ART1 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B243ART1
Internal Part NumberEIS-D55342K07B243ART1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B243ART1
Related LinksD55342K0, D55342K07B243ART1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B243ART1 Details Description
Related parts for D55342K07B243ART1
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20% 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf