Vishay/Dale D55342K07B243ARWS
D55342K07B243ARWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B243ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B243ARWS.pdf
Availability of D55342K07B243ARWS
QUANTITY
D55342K07B243ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B243ARWS
Internal Part NumberEIS-D55342K07B243ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B243ARWS
Related LinksD55342K0, D55342K07B243ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B243ARWS Details Description
Related parts for D55342K07B243ARWS
RECEIVER REMOT CTRL 36.7KHZ SIDE datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.35A 290 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf