Vishay/Dale D55342K07B249BRT5
D55342K07B249BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B249BRT5
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B249BRT5.pdf
Availability of D55342K07B249BRT5
QUANTITY
D55342K07B249BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B249BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B249BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B249BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B249BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B249BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B249BRT5
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 16-14AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
DSUB 25M CRIMP FLOA 50 datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf