Vishay/Dale D55342K07B28B0RT3
D55342K07B28B0RT3 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B28B0RT3
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B28B0RT3.pdf
Availability of D55342K07B28B0RT3
QUANTITY
D55342K07B28B0RT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B28B0RT3
Internal Part NumberEIS-D55342K07B28B0RT3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B28B0RT3
Related LinksD55342K0, D55342K07B28B0RT3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B28B0RT3 Details Description
Related parts for D55342K07B28B0RT3
CONV DC-DC +-12V .45A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8VFQFPN datasheet.pdf
IC SW SPDT LF-6GHZ GAAS 16LPCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf