Vishay/Dale D55342K07B379BRT5
D55342K07B379BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B379BRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 379K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B379BRT5.pdf
Availability of D55342K07B379BRT5
QUANTITY
D55342K07B379BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B379BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B379BRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)379k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B379BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B379BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B379BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B379BRT5
RES SMD 22.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 950MA 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOTOR CABLE 20M MHME2.0KW datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LMZF 5.08/02/135 3.2SN OR datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf