Vishay/Dale D55342K07B464ART5
D55342K07B464ART5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B464ART5
Brief Description
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B464ART5.pdf
Availability of D55342K07B464ART5
QUANTITY
D55342K07B464ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B464ART5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B464ART5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B464ART5
Related LinksD55342K0, D55342K07B464ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B464ART5 Details Description
Related parts for D55342K07B464ART5
JUMPER-H1506TR/A3049B/H1504TR 4" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A TIN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS 8DIP GULL WING datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 22MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3 datasheet.pdf