Vishay/Dale D55342K07B523EPWSV
D55342K07B523EPWSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B523EPWSV
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B523EPWSV.pdf
Availability of D55342K07B523EPWSV
QUANTITY
D55342K07B523EPWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B523EPWSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B523EPWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B523EPWSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B523EPWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B523EPWSV Details Description
Related parts for D55342K07B523EPWSV
CONN HEADER LOPRO STR 26POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf