Vishay/Dale D55342K07B530BRT5
D55342K07B530BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B530BRT5
Brief Description
RES SMD 530K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B530BRT5.pdf
Availability of D55342K07B530BRT5
QUANTITY
D55342K07B530BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B530BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342K07B530BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)530k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B530BRT5
Related LinksD55342K0, D55342K07B530BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B530BRT5 Details Description
Related parts for D55342K07B530BRT5
CONN PLUG 7 POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 6A datasheet.pdf