Vishay/Dale D55342M07B10K0MTSV
D55342M07B10K0MTSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342M07B10K0MTSV
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342M07B10K0MTSV.pdf
Availability of D55342M07B10K0MTSV
QUANTITY
D55342M07B10K0MTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342M07B10K0MTSV
Internal Part NumberEIS-D55342M07B10K0MTSV
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342M07B10K0MTSV
Related LinksD55342M07, D55342M07B10K0MTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342M07B10K0MTSV Details Description
Related parts for D55342M07B10K0MTSV
RES 348K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
4 PIN 2.0MM PITCH BATTERY CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 4X4 datasheet.pdf
HEAVY DUTY POWER CORD YELLOW 6' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9 F 10" YEL JACKP datasheet.pdf