Vishay/BCcomponents D561K20Y5PH63J5R
D561K20Y5PH63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D561K20Y5PH63J5R
Brief Description
CAP CER 560PF 100V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D561K20Y5PH63J5R.pdf
Availability of D561K20Y5PH63J5R
QUANTITY
D561K20Y5PH63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D561K20Y5PH63J5R
Internal Part NumberEIS-D561K20Y5PH63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D561K20Y5PH63J5R
Related LinksD561K20Y, D561K20Y5PH63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D561K20Y5PH63J5R Details Description
Related parts for D561K20Y5PH63J5R
ARINC 404,MME1P45S-0001(200) datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
12V YELLOW LED datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SOD523 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 1410 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf